Kroky popredných centrálnych bánk z uplynulého týždňa sú ďalším jasným dôkazom, že súčasný monetárny systém založený na nekrytých peniazoch je v totálnom kolapse a že predĺženie jeho životnosti je možné len za pomoci tonera.
FED znížil úroky na dolárové pôžičky neamerickým bankám odstaveným od medzibankového trhu o 50 bázických bodov, čím defacto zachraňuje insolventné európske banky odrezané od dolárových pôžičiek z medzibankového trhu tak, že vytlačí nové doláre a im ich skrz ECB požičia. People's Bank of China znížila povinné minimálne rezervy o 50 bázických bodov, aby bankám vytvorila priestor pre ďalšie úverovanie, čím sa snaží zmierniť dopady praskajúcej úverovej bubliny v krajine. A v neposlednom rade šéf ECB Draghi si aj napriek tomu, že ECB už má problémy svoje nákupy dlhopisov sterilizovať, vo svojom prejave vytvoril priestor pre výraznejšie zapojenie frankfurtských tlačiarní do záchrany insolventných európskych krajín, ktoré možno začne už po tohtotýždňovom summite eurozóny. Tri najväčšie centrálne banky teda len niekoľko mesiacov odvykačky od nových dolárov, štartujú ďalšie kolo globálneho uvoľňovania a znehodnocovania papierových mien.
Samozrejme, tieto kroky boli opäť sprevádzané obvyklými kecami typu, že tieto opatrenia sú len dočasného charakteru a že výnimočné časy si vyžadujú výnimočné opatrenia. Do absurdít slovo dočasný dohnal FED, ktorý vo svojom vyhlásení uvádza, že predĺžil dočasné dolárové swapové linky. O dočasnosti uvoľňovania centrálnych bánk svedčí aj vývoj úrokových sadzieb v USA, Nemecku a Británii za posledných 30 rokov v nasledujúcom grafe, ktorý ukazuje jasne klesajúci trend, čo svedčí tom, že o dočasnosti uvoľňovania monetárnej politiky nemôže byť v žiadnom prípade reč, práve naopak sme svedkami nepretržitého uvoľňovania.
A keď uvoľňovanie na čas prestane, teda centrálne banky nepumpujú do globálneho finančného systému ďalšie peniaze, tak svetová ekonomika a bankový systém sa okamžite dostane do problémov. Toho sme najnovšie svedkami od júla, kedy FED ukončil druhé kolo kvantitatívneho uvoľňovania. Keďže systém kolabuje už pri netlačení peňazí, tak dočasnosť neštandardných opatrení, teda ich sťahovanie z finančného systému, o ktorom centrálne banky hovoria, je úplne z ríše snov...
Zverejnené 5.12.2011 na http://www.finweb.sk/ (http://finweb.hnonline.sk/c3-53975260-kP0000_d-centralne-banky-mozu-o-exit-strategiach-nanajvys-snivat)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára